Labrador Retriever – Labrador Dünyası
Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Labrador Retriever

Çocuklar, köpekler ve diğer hayvanlarla iyi geçinecek tarzda yumuşak bir yapısı vardır. Bazıları kemirme davranışı gösterebilir ancak bu konuda onları eğitmek mümkündür. Çok iyi bir bekçi yada gözlemci köpek olmazlar çünkü yabancılara karşı arkadaş canlısı olurlar. Duygusal bakan kahverengi yada ela gözleri, büyük bir burnu, dengeli bir stopu (ağız bölgesinin alın ile buluştuğu yerde), ve Otterinki gibi düz ve kalın kuyruğu vardır. Ayrı sınıflandırılmasalar da Amerikan ve İngiliz Labradorları farklı soydandır. İngiliz Labradorlar genelde uzun ve ince yapılı Amerikan Labradorlar'ından daha ağır ve tıknazdır.

Karakter yapısı

Uysal, itaatkar ve kolay uyum sağlayan bir yapısı vardır. İşte bu yüzden neden bu kadar populer olduğuna şaşmamak lazım. Sosyal ve vefakardır. Koku duyuları gelşimiştir. Çoğu atletiktir; özellikle yavrular çok aktiftir.

Labrador Retriever Karakter Özellikleri
Enerji Düzeyi Yüksek
Egzersiz ihtiyacı Yüksek
Oyunculuk Çok Oyuncu
Başka köpeklerle geçinme İyi
Başka petlerle geçinme İyi
Çocuklarla anlaşma Çok İyi
Yabancılara davranış İyi
Eğitebilirlik İyi
Koruma özelliği Orta
Yaşam ortamı

Labrador Retriever yeterli egzersiz imkani tanındığında apartman hayatina da rahatlikla adapte olabilir. Av kanından gelenlerin yine de orta büyüklükte bir bahçeye ihtiyacı vardır. Ancak rehber kan'dan gelenler rahatlikla ve sorunsuz bir şekilde ev içinde yaşayabilirler. Ilık iklimlerde dışarıda yaşayabilirler.

Eğitim

Labrador Retriever çok çabuk öğrenme kabiliyetine sahiptir. Küçük yaşta tasma ipi eğitimi verilmesi gerekir. Frizbi ve Flyball gibi köpek sporlarını öğrenebilirler.

Egzersiz ihtiyacı

Çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Uzun yürüyüşleri ve su oyunları, yakalama oynamayı severler.

Bakımı

Normalde haftada bir kere fırça ile taranmalıdır ancak tüy dökerken iki kere yapılmalıdır.Diğer büyük cins köpekler gibi kalça ve dirsek displezyası problemleri olabilir.Obezite riski her zaman vardır. 10-12 yıl arasında ömürleri vardır.

Tüy yapısı

Kısa, kalın, yoğun ve su geçirmez tüyleri vardır. Bu tüyler siyah, sarı (kremden, altına yada neredeyse kızıl rengine kadar) yada çikolata kahvesi olabilir.Weimeraner'den geldiğini düşündüren gümüşi renkli olanlar da vardır.Göğüste beyaz bir işaret de olabilir. Aynı doğumda meydana gelmiş bütün Labradorlar için bu geçerlidir.

Kökeni

Labrador Retriever ( Labrador yada Lab olarak da bilinir) Kanada Newfoundland'da St. John's Water Dog ile Newfounland cinslerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Su içinde avlanmak ve gemileri çekmek amaçlı kullanılmışlar ve günümüzde suya olan düşkünlükleri de açıktır. Bilinenin aksine bu cinsin ismi Kanada'nın bir bölgesi olan Labrador'dan türememiştir. Asıl türediği sözcükler çiftlik işçisi anlamına gelen Portekizce'de 'lavradores' yada İspanyolca 'labradores' kelimelerinden türemiştir. Uysallığı,becerikli oluşu ve kendine güvenli duruşu ile hemen olmasa da yavaş yavaş ancak sağlam ün kazanmıştır ve Labrador Retriever, Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1917 yılında resmileştirilmiştir. Bu günlerde dünyanın en populer köpek cinsidir. 1991'den bu yana en fazla kayıt altına alınmış türdür.2006'da ise Amerikan Kennel Kulübü 124.000 Labrador kaydı almış ve dünyada 2. sıraya yerleşmiştir. 'Old Yeller' in film versiyonunun ismi ile aynı adı taşıyan karakter, en çok satan 'Marley ve Ben' biyografisinden Marley, ve 1999'da ilk doğumunda 18 yavruya birden yaşam veren sarı renkli Tawny ünlüleri arasında yer alır.

No Comments